· 

कस्तो खानेकुरा सही?

खानेकुरा आफैँमा नराम्रो त हुने होइन, हामीले स्वाद र सहजताको लागी विभिन्न परिकारमा लैजाँदा त्यस चीजको पुरा फाइदा लिन नसक्ने हो । जस्तै भनौं न, गहुँ (Wheat) को दाना पोषण तत्वले भरिएको हुन्छ । जब हामीले पिनेर पीठो बनाउँछौं, त्यसमा भएको कतिपय Vitamins, Oxygen सँगको reaction पछि खत्तम हुन्छ । अझ प्रशोधित गरेर मैदा (Refined Wheat Flour) बनाउँदा त Fiber र अरू धेरै Vitamins हरू हट्छन् ।  त्यही मैदाका परिकारहरू हुन् मःम, चाउमिन, चाउचाउ, Bread, Sandwich, Burger, Cakes इत्यादी। त्यसैले कुनै पनि खानेकुराबाट अधिकतम लाभ लिन त्यसको मूल रूप (Original Form) नै खान उचित हुन्छ । उदाहरणमा Brown Rice, Whole wheat, हरियो मकै, Oats पर्दछन् ।

 

 

Rice (चामल)

Wheat (गहुँ)

Maize (मकै)

Barley (जौ)

Oats (जड)

Best[1]

सबै भन्दा राम्रो

Brown Rice

Whole wheat

Green Maize

हरियो मकै

Whole (Hulled/Hulless) Barley

Steel-cut oats

Good

राम्रो

 

Wheat Flour

आँटा

Roasted Maize

भुटेको मकै

Whole Barley flour, flakes

(जौको पिठो, चिउरा)

Rolled oats, Instant oats

Intermediate

ठिकै

White Rice, 

Bitten Rice

चिउरा

 

Maize Flour

मकैको सातु

Refined (Pearl) Barley flour, flakes

(प्रशोधित जको पिठो, चिउरा)

 

Worst

नराम्रो

Rice flour

चामलको पीठो

Refined Wheat Flour

मैदा

 

 

 

 

यी भए Carbohydrates को स्रोत प्रधान गर्ने मुख्य खानेकुराहरू । Vitamins र Minerals को लागि तरकारी र फलफुल दिनहुँ खानुपर्छ । तरकारी र फलफुलहरू आफ्नै ठाउँमा फलेको सबैभन्दा उचित हुन्छ । इतिहास हेर्ने हो भने नि मानिसहरूले आफ्नै ठाउँमा फल्ने खानेकुरा मात्र नै खाएको पाइन्थ्यो। हरेक जीवले त्यही नै गर्छन् । हाम्रो शरीर पनि कुनै फरक छैन। जस्तै भनौं न Winter मा फल्ने Oranges, Spring मा फल्ने Mangoes, Summer मा फल्ने Raspberry (ऐंसेलु), peaches (आडु), Autumn मा फल्ने Apples, grapes हरूको Vitamins, Minerals को मात्रा उस्तै-उस्तै हुन्छ । 

 

सम्भव भएसम्म खानेकुरा OrganicNot Refined (प्रशोधित नगरिएको)Seasonal र Local हुनु उचित हुन्छ ।[1]श्वस्थकर भएपनि खाँदा साह्रो र पकाउन समय लाग्ने हुनाले त्यति खाइँदैन

 

#sarvagunakitchen #thebazaar #socialgastronomy #sustainableregionalfoodnetwork

 

Write a comment

Comments: 0